Strefa administratora

Roraty 2020

Czwartek, 3 grudnia 2020 r.

BŁ. CARLO ACUTIS. Zakochany w Eucharystii. Nazywał ją autostradą do nieba

2020-12-03

W czwartym dniu Rorat poznajemy Carla, nastolatka który mieszkał we Włoszech, którego wielką pasją była informatyka. Miał 10 lat, kiedy układał pierwsze programy informatyczne. Ale jeszcze bardziej Carlo zakochał się w Eucharystii. Bardzo mocno przeżył dzień swojej Pierwszej Komunii. To wtedy postanowił, że codziennie będzie przyjmować Pana Jezusa podczas Mszy Świętej. Nigdy nie przegapił pierwszego piątku. Często wstępował do kościoła, by choć chwilę adorować Najświętszy Sakrament. Powtarzał często: „Eucharystia to moja autostrada do nieba”. Nie wyobrażał sobie niedzieli, nawet dnia, bez Mszy Świętej. Tak mówi o nim mama, pani Antonia Salzano:

Mama zastanawiała się czasem, skąd u Carla taka wiara. Była przekonana, że Pan Jezus obdarzył jej syna wyjątkowym darem. Nie tylko pobożności. Carlo świetnie grał na saksofonie i kochał zwierzęta. Wszyscy znali jego cztery psy i dwa koty. Miał wielu przyjaciół, którzy podobno do dziś, po przyjęciu Komunii modlą się jak Carlo:

„Jezu, rozgość się w moim sercu, potraktuj je jako swój dom!”.

Kiedy Carlo miał 15 lat, zachorował na ostrą białaczkę. W tym roku, w październiku w Asyżu został ogłoszony błogosławionym. Co powiedziałby polskim dzieciom? Jego mama odpowiedziała tak:

Dla dzieci

Dla rodziców

Pytania:

1. Jak Carlo Acutis nazywał Mszę Świętą?

2. Jak często Carlo uczestniczył we Mszy Świętej?

3. Czemu Carlo poświęcił utworzoną przez siebie stronę internetową? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.

 

Zadania:

1. Poproś rodziców, by pomogli Ci otworzyć stronę internetową http://www.carloacutis.com i dowiedz się więcej o Carlo.

2. Przypomnij sobie datę swojej pierwszej Komunii Świętej.

3. Na stronie internetowej „Małego Gościa” posłuchaj i naucz się piosenki roratniej „Kiedyś wino i chleb”.

 

Odpowiedzi z 2 grudnia:

1. Dlaczego niedziela dla chrześcijan jest dniem świętym? (W niedzielny poranek Pan Jezus pokonał śmierć i powstał z martwych).

2. W którym przykazaniu Bóg mówi, że niedziela to dzień święty? (W trzecim przykazaniu Bożym).

3. Jak brzmi przykazanie kościelne dotyczące obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele? (W niedziele i święta nakazane uczestniczyć we Mszy Świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych).

 

zeszyt