Strefa administratora

Roraty 2020

Poniedziałek, 7 grudnia 2020 r.

TRUDNE SŁOWA Alleluja, Hosanna, Amen, Liturgia, Eucharystia, Hostia, Ewangelia, Homilia

2020-12-07

Tak jak tłum z dzisiejszej Ewangelii, przychodzimy do Jezusa z różnych stron naszej parafii. Siadamy przy Nim, chcemy Go słuchać i prosić, by swoją mocą uzdrawiał  nasze dusze i ciała.

Pan Jezus wie, że bardzo chcemy dobrze uczestniczyć w każdej Mszy Świętej, że chcemy wypełnić adwentowe postanowienia i dobrze przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia.

Czasem nie wszystko podczas Mszy św. rozumiemy. Czasem słyszymy słowa, których nie używamy nigdzie, tylko w kościele. Kiedyś, gdy Mszę świętą odprawiano po łacinie, było jeszcze trudniej. Tak wspomina tamten czas znany aktor, pan Jan Kobuszewski:

Dla dzieci

Dla rodziców

Pytania:

1. Z jakich języków pochodzą niektóre słowa wypowiadane podczas Mszy Świętej? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w grudniowym numerze „Małego Gościa”.

2. Co oznacza słowo „Amen”?

3. Co oznacza słowo „Eucharystia”?

 

Zadania:

1. Naucz się znaku krzyża w języku łacińskim: „In nomine Patris, et Filii, et Spiritus Sancti. Amen”.

2. Uzupełnij obrazki na planszy roratniej.

 

Odpowiedzi z 5 grudnia:

1. Dlaczego wchodząc do kościoła, robimy znak krzyża ręką zanurzoną wcześniej w wodzie święconej? (Ten znak przypomina, że przez chrzest staliśmy się dziećmi Boga).

2. W jakim kolorze jest ornat, w którym ksiądz odprawia Msze roratnie; jaki kolor ma jego ornat w niedziele adwentowe, a jaki w niedziele zwykłe w ciągu roku? (Podczas Rorat – biały; w niedziele adwentowe – fioletowy; w niedziele zwykłe – zielony).

3. Dlaczego do Mszy Świętej trzeba się przygotować – ładnie się ubrać i nie spóźniać się? (Bo to najważniejsze spotkanie w tygodniu).

zeszyt