Strefa administratora

Roraty 2020

Czwartek, 17 grudnia 2020 r.

ŚWIĘTY OJCIEC PIO, Podczas Mszy św. cierpiał razem z Jezusem, przeżywając Jego mękę i śmierć.

2020-12-17

Od 17 grudnia, czyli o dzisiaj, rozpoczyna się druga część Adwentu. Czas do 16 grudnia przypomina, że czekamy na powtórne przyjście Pana Jezusa. Od dzisiaj rozpoczynamy bezpośrednie przygotowanie do świąt Bożego Narodzenia.

Ewangelia wymienia dziś wszystkich przodków Pana Jezusa. Wśród nich byli dobrzy i źli, bardziej pobożni i mniej pobożni. Jak w każdym czasie. Dziś poznajecie człowieka wyjątkowo zakochanego w Panu Jezusie i w Eucharystii. Nazywał się Pio. Ojciec Pio to wielki święty znany na całym świecie, choć wcale mu na tym nie zależało. Kiedy miał 15 lat, wstąpił do klasztoru, do kapucynów. Niedługo po święceniach zdarzyło się coś, co go przeraziło. Posłuchajcie nagrania.

 

Ojciec Pio otrzymał wyjątkowy dar – stygmaty, czyli znaki męki Pana Jezusa. Zakonnik nie prosił o nie Pana Boga, a gdy je otrzymał, bardziej czuł się zawstydzony niż wyróżniony. Ważniejsza od stygmatów była dla niego codzienna Msza Święta. Często mówił ludziom, że „łatwiej byłoby światu przetrwać bez słońca aniżeli bez Mszy Świętej”.

Ojciec Pio bardzo długo przygotowywał się do każdej Mszy św. A kiedy wychodził do ołtarza, wyglądał tak, jakby dźwigał jakiś ciężar, jakby przeżywał jakiś ogromny ból. Nie zwracał uwagi na to, co się dzieje wokół. On wiedział, co się podczas Eucharystii dzieje i sam przeżywał mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Najmocniej cierpiał w chwili Przeistoczenia. Ludzie czasem szeptali: „Zobaczcie, on wygląda jak Pan Jezus!”.

Posłuchajcie na koniec opowieści ojca Jerzego Tomzińskiego, paulina z Jasnej Góry, kiedy wiele lat temu razem z ojcem Pio odprawiał Mszę św.

 

 

Pytania:

1. Jak długo ojciec Pio odprawiał Mszę Świętą?

2. Dlaczego ojciec Pio tak długo odprawiał Mszę Świętą? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w styczniowym numerze „Małego Gościa”.

3. Co miał na rękach ojciec Pio?

 

Zadanie:

Nie zapomnij o jutrzejszym piątku – dniu, w którym wspominamy mękę i śmierć Pana Jezusa. Spróbuj szczególnie pamiętać o swoim postanowieniu adwentowym. Zrób coś dobrego albo zrezygnuj z czegoś, co lubisz, z miłości do Pana Jezusa.

 

Odpowiedzi z 16 grudnia:

1. Jakie dary składane są na ołtarzu na początku liturgii eucharystycznej? (Chleb i wino).

2. Jak nazywa się „talerzyk”, na którym leży chleb (Hostia), i czym nakryty jest kielich z winem; na czym ustawia się dary ofiarne? (Hostia spoczywa na patenie, a kielich przykryty jest palką; patenę z chlebem i kielich z winem stawia się na korporale).

3. Co każdy z obecnych na Mszy Świętej może ofiarować razem z darami chleba i wina? (Swoje życie, swoje trudności, kłopoty – z intencją, by Pan Jezus przemienił je w dobro).

 

zeszyt