Stolica króla Dawida

Piątek, 17 grudnia 2021 r.

2021-12-17

Było dwóch braci: jeden miał żonę i czworo dzieci, drugi był kawalerem. Obaj mieli jednakowej wielkości pola sąsiadujące ze sobą. Na polach rosła pszenica. Kiedy ją zebrali, zwieźli pszeniczne snopy, każdy do swojej stodoły. Pierwszej nocy ten, który miał żonę i dzieci, pomyślał, że jego brat jest samotny, że nie ma się nim kto opiekować, więc przyda mu się parę snopków pszenicy. Wstał, zabrał kilka ze swojej stodoły i zaniósł je do stodoły brata. Następnej nocy ten, który był kawalerem, pomyślał: mój brat ma żonę i dzieci do wykarmienia, potrzebuje więcej pszenicy niż ja. Wstał, zabrał kilka snopów ze swojej stodoły i zaniósł je do stodoły brata. Trzeciej nocy obaj bracia równocześnie pomyśleli o sobie nawzajem, w tym samym czasie wstali, zabrali kilka snopów ze swoich stodół i… spotkali się w połowie drogi. Kiedy wyjaśniło się, co obaj w środku nocy robią w szczerym polu ze snopkami pod pachą, padli sobie w objęcia i uścisnęli się w braterskim uścisku. Wieść o tym, co się wydarzyło, rozniosła się. Wkrótce w okolicy zaczęli osiadać liczni gospodarze, bo każdy chciał mieć tak dobrych, jak owi bracia, sąsiadów. A w miejscu, gdzie się spotkali nocą ze snopkami pszenicy, zbudowano świątynię. Taka jest historia powstania miasta, w którym dzisiaj gościmy: Jerozolimy.

Arabowie mówią na powitanie: „Salem”, Żydzi: „Szalom”. Jerozolima – Jeruszalem – oznacza „miasto pokoju”. Miasto to zdobył i uczynił swoją stolicą król Dawid. Urodził się, tak samo jak Jezus, w Betlejem, do którego już coraz bliżej. Co więcej, Dawid był praprzodkiem Maryi, z której narodził się Jezus. Dziś w Ewangelii słyszeliśmy imiona aż 42 mężczyzn oraz czterech kobiet – ludzi, którzy byli przodkami Jezusa – to takie drzewo genealogiczne. Czy chcecie wiedzieć, co jeszcze łączy Dawida z Jezusem, oprócz rodziny i Jerozolimy? Nasz GPS nie tylko pilnuje naszej drogi, ale też ją objaśnia. Zdajmy się więc na niego.

Tak. W Jerozolimie Jezus został ofiarowany w świątyni w 40 dni po narodzeniu. Tutaj nauczał jako dwunastoletni chłopiec. Do Jerozolimy wjechał uroczyście na osiołku w Niedzielę Palmową. Powyrzucał przekupniów ze świątyni. Spożył z uczniami ostatnią wieczerzę i ustanowił sakrament Eucharystii. W Jerozolimie odbył się sąd nad Jezusem. Szedł ulicami tego miasta, dźwigając krzyż – sam odprawił pierwszą w historii Drogę Krzyżową. Tutaj umarł, Jego ciało złożono w grobie. Tutaj zmartwychwstał, stąd wstąpił do nieba, tu zgromadzonym apostołom zesłał obiecanego Ducha Świętego. W Jerozolimie powstała – można tak powiedzieć – pierwsza parafia, narodził się Kościół. Pamiątką tych wydarzeń są w naszym kościele nie tylko krzyż i ołtarz, ale także największa świeca zwana paschałem. Znajdźmy ją. Widzicie? Wbija się do niej czerwone kulki w kształcie kropli. Ile ich jest? Pięć! Tyle samo, ile ran miał Jezus, gdy pokonał szatana na krzyżu. Tyle samo, ile kamieni do procy miał Dawid, gdy zwyciężył Goliata. Bardzo tajemnicze są Jerozolima, nasz kościół, Biblia – nawet tak, wydawałoby się, mało ciekawy fragment jak lista przodków Maryi, Matki Jezusa.

Zadanie na dziś: sprawdźmy listę naszych przodków. Koniecznie znajdźmy i otwórzmy album ze zdjęciami naszych rodziców, dziadków, pradziadków. Porozmawiajmy o nich w rodzinnym gronie.

Jerozolima

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jerozolima - widok z Góry Oliwnej. Tu miały miejsce wszystkie najważniejsze wydarzenia w życiu Pana Jezusa.

PYTANIA:
1. Co oznacza nazwa „Jerozolima”?
2. Ile kamieni użył Dawid, by pokonać Goliata?
3. Jak nazywa się świeca, która przypomina zmartwychwstanie i zwycięstwo Jezusa nad szatanem?

Rozważanie